Igrzyska śmierci

Walka o życie i… miłość?

Suzanne Collins to kobieta, która doskonale wiedziała jak podbić serca nastoletnich czytelników. To właśnie ona jest niezapomnianą autorką wspaniałej serii “Igrzyska Śmierci“, których pierwsza część dostępna jest od 14 września 2008 roku w Stanach Zjednoczonych, a od 6 maja 2009 roku w Polsce. Pierwsza część spotkała się z tak pozytywnym odbiorem wśród czytelników, że obecnie w USA jest to obowiązkowa lektura szkolna dla klas 6. Czy w Polsce tak się stanie? Nie wiadomo. Warto jednak sięgnąć po tą książkę bez konieczności obowiązku szkolnego. W pierwotnym założeniu była to książka, która dedykowana była dla osób młodych. Jednak wielu dorosłych nie mogło odmówić sobie przyjaźni z tą wspaniałą serią, która niesie ze sobą wyrazistych bohaterów i niesamowite zwroty akcji.

Państwo Panem

W pierwszej części serii “Igrzyska Śmierci” poznajemy państwo Panem – miejsce, gdzie nikt nie chciałby być. Panem powstało na zgliszczach, jakie pozostały po zniszczonych Stanach Zjednoczonych. Nie ma tu jednak mowy o bajkowym życiu. Wręcz przeciwnie. Całość została podzielona na trzynaście dystryktów, które podlegają Kapitolowi. Władza ma zawsze racje i nigdy się nie myli. Nie można sprzeciwiać się osobom rządzącym. Zanim rozpoczyna się właściwa akcja książki dowiadujemy się, że wiele lat temu w Panem wybuchł bunt. Władza krwawo go stłumiło. Karą za ten bunt było całkowite zniszczenie 13 dystryktu. Co więcej, aby ludziom nie przychodziły do głowy takie pomysły, od tej pory organizowane są Głodowe Igrzyska każdego roku.

Głodowe Igrzyska

Pierwsza książka rozpoczyna się w momencie, kiedy na nowo organizowane są dożynki mające na celu wyznaczenia kandydatów, którzy wezmą udział w głównych, Głodowych Igrzyskach. W 12 dystrykcie zostaje wyznaczona mała Primrose. Jej siostra Katniss doskonale wie, że Primrose nie przeżyje. Sama postanawia więc wziąć udział w Igrzyskach, które mają na celu zabicie innych osób uczestniczących w igrzyskach. Zasada jest jedna – wygrywa ten kto pozabija 19 osób wyznaczonych z dystryktów. Walka nie jest łatwa, ponieważ członkowie z 1, 2 i 3 dystryktu na ogół żyją po to, aby zwyciężać i walczyć. To oni zawsze wygrywają. Ci biedniejsi mają marne szanse na to. Jednak nikt nie spodziewa się, że udział młodej i niepozornej dziewczyny – Katniss – z 12 dystryktu zmieni historię całego Panem. W jaki sposób? Tego trzeba dowiedzieć się z książki. Kto kocha porywającą akcję i wybitnie ciekawą fabułę na pewno nie będzie nudził się przy pierwszym tomie.

Ludzie zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com