Igrzyska śmierci

Głodowe igrzyska na śmierć i życie

Walka o własne życie na pewno nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Nikt chyba w obecnych czasach nie chciałby być postawiony w takiej sytuacji. Na szczęście dzisiaj raczej nie mamy do czynienia z takimi przypadkami. Jednak jest to wspaniała inspiracja do tego, aby pokazać porywającą książkę o walce o wszystko. Nie tylko o własne życie, ale o wolność, szczęście i prawdę oraz prawo, którego brak. Walka o własne życie była dla Suzanne Collins inspiracją do tego, aby stworzyć pierwszy tom serii pt.”Igrzyska Śmierci“.

Życie w Panem

Suzanne Collins, która dzięki tej książce i pozostałym znajdującym się w serii na stałe wpisała się do pamięci wszystkich czytelników – i to niezależnie od wieku. W “Igrzyskach Śmierci”, “W pierścieniu ognia” i “Kosogłos” wczytują się nastolatkowie, jak również ich rodzice. Całkiem możliwe, że i dziadkowie zachęceni pozytywną opinią swoich wnuków, poznali totalitarne państwo Panem, które utrzymuje swoich poddanych w wielkiej niepewności. Niby życie płynie tu w miarę spokojnie. Jednak wraz z nadejściem Głodowych Igrzysk nikt nie może być niczego pewien. Głodowe Igrzyska zostały wymyślone na pamiątkę buntu, który wiele lat wcześniej wybuchł w Panem. Władza nie chce, aby lud zapomniał kto rządzi w tym miejscu, dlatego każdego roku z dwunastu dystryktów zostają wyznaczeni młodzi ludzie, którzy stają na wielkiej arenie w walce na śmierć i życie. 20 młodych osób w wieku od 12 do 18 lat, dziewczyna i chłopak wchodzi na arenę aby walczyć. Wygrywa tylko jedna osoba – ta która wykaże się siłą oraz wielkim sprytem.

Znacząca zmiana

Bohaterką “Igrzysk Śmierci” jest Katniss Everdeen. To dobra dziewczyna, która decyduje się zastąpić swoją młodszą siostrę Prim na arenie. Katniss jest doskonała łuczniczką, która jest główną żywicielką rodziny po tym jak jej ojciec zginął w wypadku. Swoją siostrę kocha nad życie, dlatego decyduje się na to, aby ją zastąpić na arenie Głodowych Igrzysk. Razem z Petem – jej rówieśnikiem z 12 dystryktu – udają się na Kapitol, gdzie wszyscy będą obserwować ich wielodniową jak się okazuje walkę. Z pierwszego tomu widać, że Głodowe Igrzyska to naprawdę walka – prawdziwa walka o życie. Trzeba zamordować inne osoby, aby przeżyć. To okropne i niehumanitarne, ale skoro władza tak każe, to trzeba robić. Skoro było tak co roku, to i tym razem będzie jeden zwycięzca, który zabije inne osoby. Czy na pewno? Chyba nikt nie spodziewa się, że udział czarnowłosej Katniss może tak wiele zmienić w historii Głodowych Igrzysk.

Ludzie zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com