Igrzyska śmierci

Niezbyt realna przyszłość

Co kryje przed nami przyszłość? Nikt tego nie wie. Można jednak czasem snuć domysły o tym, jak to wynalazki technologiczne idą do przodu, a automatyka i robotyzacją nabierają rozpędu. Czy tak jednak będzie? Nie wiadomo. Może się bowiem okazać, że państwa same doprowadzą do swojej zagłady, a w ich miejsce powstanie inne, zupełnie odmienne państwo, gdzie będzie rządzić zupełnie inne prawo. O czymś takim pisze wspaniała Suzanne Collins. Jej serię “Igrzyska Śmierci” koniecznie trzeba poznać (https://www.taniaksiazka.pl/seria/igrzyska-smierci).

Trzy powieści

W początkowej fazie cała seria liczyła sobie tylko trzy tomy. Pierwsza z nich nosi tytuł “Igrzyska Śmierci“. Drugi tom to “W pierścieniu ognia”, a tom numer trzy to “Kosogłos”. Trzy fantastycznie skonstruowane książki, które w głównej mierze dedykowane są dla ludzi młodych. Jednak sława ich z dnia na dzień tak mocno zaczęła rosnąć, że i osoby dorosłe, starsze chętnie sięgają po nie, aby poznać świat, który nie istnieje – jeszcze. Czy do tego przypadkiem nie dojdzie? Tego nigdy nie możemy być pewni. Chyba jednak nikt nie chciałby mieszkać w państwie Panem, gdzie centrum stanowi Kapitol. To tam znajduje się władza i to jej należy się w odpowiedni sposób podporządkować. Nikt nie może sprzeciwiać się temu co powiedzą ludzie rządzący. Raz ludzie postanowili się zbuntować. Na “pamiątkę” tego okresu organizowane są Głodowe Igrzyska, które mają przypominać o tym, że z władzą lepiej się nie zadziera.

Nowa historia

Pierwszy tom rozpoczyna się od tego, że po raz kolejny urządzone są Igrzyska. Właśnie wybieranych jest 20 kandydatów, którzy mają wziąć w nich udział. Nikt nie spodziewa się, że Katniss, która w 12 dystrykcie zgłosiła się na miejsce swojej siostry kompletnie zmieni przyszłość. Do tej pory wygrywała tylko jedna osoba – ta, która zabiła przedstawicieli z innych dystryktów, nawet ze swojego. Jednak Katniss, która dzięki swoim wspaniałym umiejętnościom, woli, walki i przetrwania, sprytowi, inteligencji, wytrwała do finału sprawiła, że wygrały dwie osoby – ona i jej przyjaciel Peeta. Od tej pory zmienia się cała historia Panem. Władza chce podporządkować sobie Katniss. Jednak ona nie zamierza dać się zwabić pięknym obietnicom i wizji lepszego życia. W trzecim tomie widać, jak Katniss, która zniechęcona jest już sławą jaka narosła dookoła jej osoby, staje się nowym symbolem walki o wolność, o lepsze jutro. Jak zakończy się cała historia dziewczyny oraz jej rodziny? Czy w Panem nastąpią nowe rządy? Tego trzeba się koniecznie dowiedzieć z sagi.

Ludzie zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com